Reie eespinnal asub Quadriceps femoris ehk reie nelipealihas, mis on meie keha tugevamaid ja mahukamaid lihaseid. Tema neljast osast on ainult üks (reie sirglihas) iseseisvam, teised kolm (sisemine pakslihas, vahelmine pakslihas ja külgmine pakslihas) on omavahel tihedalt ühendatud ja töötavad koos. Nelipealihase ühine kõõlus haarab kederluu enda sisse ja kinnitub sellest madalamal sääreluu köprusele.
Seekordne „süüdistatav“ külgmine pakslihas ehk Vastus Lateralis on lai ja lame lihas, mis algab suurpöörlalt ning kinnitub koos eespool mainitud teiste quadricepsi grupi lihastega põlvekedra kaudu sääreluule. Olles suurim lihas quadricepsi grupis (isegi suurem kui võiks arvata) on vastus lateralis ühtlasi ka üllatavalt suure hulga probleemide põhjustajaks.
Trigerpunktid selles lihases annavad endast märku valuna reie välisküljes ning puusa keskmises ja tagumises osas ja on tihti kroonilise põlvevalu peamiseks põhjustajaks . Kõndimine võib muutuda valulikuks, ebamugav ja valulik võib olla külili lamamine ning magamine. Pinge lihases võib tekitada niinimetatud „lukustatud“ põlve mis (kui on välistatud põlveliigese sisemised vigastused nt. meniski rebend) raskendab liikumist - näiteks trepist üles-alla käimine on tõeline väljakutse.
Selliseid valusid esineb sagedasti ka lastel ning isegi imikutel ja trigerid selles lihases võivad põhjustada ka nn. kasvuvalusid. Osana loomulikust arengust ja kasvuprotsessist kõik lapsed – ka imikud – treenivad ning ka ületreenivad enesele teadvustamata pidevalt oma jalalihaseid. Seetõttu võib nii mõnigi kord see eelpool mainitud kasvuvalu olla hoopis diagnoosimata jäetud müofastsiaalne valu. Viimast saaks kergesti leevendada, kui otsida valu algpõhjust meie tänase loo „peakangelasest“. Trigerite olemasolu arvele selles lihases võiks ilmselt kirjutada nii mitmedki „seletamatud“ puusa ja reie valud.
Trigerpunktide teket külgmises pakslihases põhjustab igasugune jalgade ülekoormus ja –treenimine. Kuna quadricepsi grupi lihast on võimalik ülekoormata lugematu arvu erinevate tegevuste käigus on ilmselt latentsed (uinunud) trigerpunktid vastus lateralises olemas meil kõigil. Samas,ka jalgade sirge ja liikumatuna hoidmine (näiteks ortoosiga) võib samuti olla trigerpunktide tekke põhjustajaks.
Leevendust sellele probleemile toob enesemamassaaž või kui ise ei oska või soovi sellega tegeleda, siis meelsasti aitab Teid neist trigerpunktidest vabaneda
Teie Füsioterapeut.